Ułatwienia dostępu

UWAGA! PRÓBA OSZUSTWA NA SMS

Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi na sms z linkiem.

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie zgłaszają się osoby, które otrzymują wiadomości sms o potrzebie dopłaty brakującej kwoty do przesyłki kurierskiej lub pocztowej. Są to drobne kwoty od kilkunastu groszy do jednego złotego. Policja ostrzega, iż po otrzymaniu takiej wiadomości nie należy dokonywać opłat, gdyż możemy stać się ofiarą oszustwa.

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie zgłaszają się osoby, które w wyniku przestępczego procederu straciły duże kwoty pieniędzy. Wszystko zaczyna się od otrzymania niewinnie wyglądającej wiadomości SMS-owej z informacją o zmianie cennika za usługę np. kurierską w wysokości 1,00 zł. W SMS znajduje się też link do strony internetowej banku, który rzekomo ma ułatwić spłatę powstałej różnicy.

Po kliknięciu w jednym z przypadków mężczyzna został  przekierowany na fałszywą stronę. Po podaniu loginu i hasła mieszkaniec powiatu świdwińskiego potwierdził przelew na kwotę 1,00 zł. Ku jego zdumieniu po pewnym czasie otrzymał ze swojego banku informację, że z jego konta wykonany został przelew na kwotę kilku tysięcy złotych.

Policja apeluje, by nie odpowiadać na SMS-y oraz e-maile nieznanego pochodzenia, a tym bardziej zachęcające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Informacje dotyczące zadłużenia zawsze można sprawdzić w biurze obsługi klienta danej firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe – taka podejrzliwość i dobre praktyki mogą ochronić nasze oszczędności przed pochopnymi decyzjami

asp. Katarzyna Kopacz

Możesz również polubić…